
Na začátku 20. století byl v chovu perských koček populární panenkovský obličej s velmi mírnými projevy brachycefalie, ale ten se v průběhu let změnil na profil kočky, která má mít velmi krátký obličej, má mít tzv.„stop“, což je krátké hluboké prohnutí linie mezi čelem a nosem, které je extrémním projevem brachycefalie. Bohužel chovatelské kluby (např. CFA) nyní tento tvar obličeje považují za standard.

Díky špatné anatomii lebky, je u těchto koček výrazně vyšší výskyt zdravotních obtíží, což výrazně ovlivňuje zdraví a wellfare koček stejně jako u psů.
Brachycefalický syndrom (BOAS – Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome) se projevuje u koček stejně jako u psů. Kočky mají stenotické nozdry,jsou malé a velmi úzké, takže jimi sotva projde vzduch. Mají velmi malé nosní dutiny, což dále zoršuje proudění vzduchu. Často mají nosohltanové záhyby, které způsobují další zúžení dýchacích cest. Obecně platí, že čím kratší je nos, tím kratší je i respirační trakt a také větší riziko potíží s dýcháním.
Častá jsou onemocnění rohovky a slzného aparátu. Tyto kočky mnohem častěji trpí na záněty očí a některé ani nejsou schopné plně uzavřít oční štěrbinu. Velmi často trpí na výtoky z očí, protože díky deformaci lebky jsou deformované a neprůchodné i slzné kanálky, kudy by slzy měly přirozeně odtékat. Často se u nich vyskytuje dystokie – potíže při porodu, díky tomu že lebka působí v porodních cestách jako špunt. Velmi častá je i neonatální mortalita, v podstatě dle studií ¼ koťat uhyne do věku 8 týdnů. Tyto kočky netolerují vyšší teploty prostředí, protože se díky deformovaných dýchacím cestám absentuje účinné ochlazování. Koťata těchto koček se pohybují mnohem méně než ostatní, nemohou si pořádně hrát a dýchat jak by potřebovala díky deformaci dýchacích cest. Často mají problémy se zuby a nemohou normálně jíst a čistit si kožíšek. Rotace horní čelisti směrem nahoru (brachycefalie kategorie III a IV) často vede k tomu, že se zuby prořezávají v abnormálním úhlu a špičáky často vyčnívají z tlamy téměř vodorovně. Díky nepřirozené anatomii se na zubech se tvoří mnohem rychleji nánosy zubního plaku a kamene a následně dochází k rozvoji parodontózy.

Je potřeba okamžitá změna přístupu k chovu – kočky s hlubokou nebo extrémní brachycefalií (kategorie III nebo IV) by neměly být používány k chovu a přednost by měly mít kočky s přirozenější stavbou obličejových kostí. Je potřeba vzdělávat posuzovatele na výstavách koček, aby nepreferovali kočky s extrémní brachycefalií. Nutností je i vzdělávání chovatelů a majitelů, aby nepreferovali extrémní brachycefalismus, protože nyní kupují kočky, které mohou potřebovat rozsáhlou a nákladnou veterinární péči k řešení řady zdravotních problémů, které jdou ruku v ruce s perskou/exotickou konstitucí. Řešením těchto extrémních případů brachycefalie do budoucna by byl i postih chovatelů, kteří budou pokračovat v chovu koček. Německu již platí zákaz chovu koček, jejichž špička nosu je výše než úroveň spodního víčka.
Berteselli GV, Palestrini C, Scarpazza F, Barbieri S, Prato-Previde E, Cannas S. Flat-Faced or Non-Flat-Faced Cats? That Is the Question. Animals. 2023 Jan 5;13(2):206.
Farnworth MJ, Chen R, Packer RM, Caney SM, Gunn-Moore DA. Flat feline faces: is brachycephaly associated with respiratory abnormalities in the domestic cat (Felis catus)?. PLoS One. 2016 Aug 30;11(8):e0161777.
Gleason HE, Phillips H, McCoy AM. Influence of feline brachycephaly on respiratory, gastrointestinal, sleep, and activity abnormalities. Veterinary Surgery. 2023 Apr;52(3):435-45.
Schlueter C, Budras KD, Ludewig E, Mayrhofer E, Koenig HE, Walter A, Oechtering GU. Brachycephalic feline noses: CT and anatomical study of the relationship between head conformation and the nasolacrimal drainage system. Journal of feline medicine and surgery. 2009 Nov;11(11):891-900.
Buďte první kdo přidá komentář